Jak umlít kávu

Jak správně umlít kávu: Průvodce pro dokonalý šálek

Mletí kávy je klíčovým krokem k přípravě lahodného šálku kávy. Správná hrubost mletí ovlivňuje chuť a extrakci kávy, a proto je důležité zvolit správnou metodu pro daný typ přípravy. Pojďme si jednotlivé hrubosti mletí představit

Extra jemné mletí

Zrna umletá tak jemně, až se na sebe po umletí lepí a tvoří hrudky. Může vám svojí jemností připomínat moučkový cukr. Takto namletá káva se hodí na přípravu tradiční turecké kávy v džezvě.

Jemně umletá káva

Pro přípravu espressa, nebo nápoje z moka konvičky, potřebujete zrna umlít najemno. Pokud při těchto přípravách použijete hrubě namletá zrna, výsledná káva bude podextrahovaná a pokud použijete velmi jemně namletou kávu, váš nápoj bude hořký. Konzistencí připomíná hrubou mouku.

Středně jemná a střední hrubost

Mletí se strukturou písku nebo stolní soli se hodí na alternativní přípravy kávy jako je například dripper. Tady je hodně prostoru pro experiment. Můžete vyzkoušet jak kávu namlít tak, aby vám co nejvíce chutnala. Konzistence bude podobná cukru krystal.

Nejlepší mlýnky v nabídce KAVA.CZ

 Hrubě namletá káva

Pokud si rádi dopřáváte kávu z French pressu, namelte si kávu nahrubo. Jemně namletá káva sítkem projde a výsledný nápoj by nebyl čistý. 

 

Jak namlít kávu na Aeropress?

To záleží zcela na váš a vašich chuťových preferencích. Hrubě namletá káva se bude extrahovat déle než jemně umletá. I u profesionálních baristů se hrubost mletí liší. Vyzkoušejte, co vám nejvíc chutná.

 

jak-umlit-kavu_1

 

Tipy pro mletí kávy:

  • Melte kávu těsně před přípravou: Čerstvě mletá káva má nejlepší chuť.
  • Použijte správné množství kávy: Pro espresso je to cca 7-8 g na 1 šálek, pro filtrovanou kávu cca 10-12 g na 1 šálek.
  • Experimentujte s hrubostí mletí: Najděte si hrubost mletí, která vám nejvíce chutná.
  • Udržujte mlýnek na kávu čistý: Pravidelně čistěte mlýnek, abyste zabránili žluknutí kávy.