Aeropress - kávový freestyle nejen do batohu

Aeropress_18

Příprava kávy v Aerorpessu se řadí mezi filtrované kávy, tedy přípravy, při které kávovou sedlinu zcela oddělíte pomocí filtru a v šálku tak zůstane čistý nápoj. Na rozdíl od klasického dripperu, se v Aeropressu při přípravě kávy vytváří tlak, který může dosáhnout až 0,7 barů. Výsledná konzistence kávy je díky tomu výrazně lehčí, než u espresa, kde je tlak 9 barů. Pro nás kávoše je příprava kávy v Aeropressu jednou z nejvíce kreativních, protože máme volnou ruku při volbě teploty vody, hrubostí namleté kávy a délky extrakce. A výsledek téměř vždy stojí za to. Káva z Aeropressu bývá jemná a chuťově vynikající. 

6 důvodů proč máme rádi Aeropress

  1. Je lehký, i když se nejedná o nejmenší přenosný kávovar, jeho váha je nízká a nepronese se
  2. Kávu připravíte snadno, a to nejen v ideálních podmínkách, navíc se pokaždé povede
  3. Vyžaduje minimální údržbu - Aeropress stačí po použití propláchnout vodou, papírový filtr vyhodíte, nerezový opláchnete
  4. Šetří přírodu - v kombinaci s nerezovým filtrem bude vaším jediným odpadem kávová sedlina, pokud máte zahradu, využijete logr tam
  5. Vejde se do něj mlýnek, což oceníte zejména při cestování - pasuje s menšími mlýnky jako je Porlex Mini či Rhinovares Mini
  6. Láká k experimentům - kávu můžete připravit dvěma metodami (klasickou a obrácenou), vykoušet přitom můžete různé délky extrakce, hrubosti mletí a teploty vody - fantazii se meze nekladou, jeden z našich známých dokonce filtroval kávu v Aeropressu přes plátek pomeranče :-)

 Aeropress_2 Aeropress_1 Aeropress_19

 Aeropress_21 Aeropress_10 Aeropress_17

Kdy bychom po Aeropressu nesáhli?

  1. Když potřebujete kávu pro víc lidí. Aeropress je taková, řekli bychom, osobní záležitost. Je fajn na kafe pro jednoho, dva lidi. Pro větší skupinu ho sice použít můžete, ale nebude to nic moc pohodlného, protože kávu budete připravovat na několikrát. Pro větší sešlost mnohem lépe poslouží velký french press nebo Chemex.
  2. Pokud cestujete nalehko a extrémně šetříte místem. I když je to náš oblíbený kousek na cesty, který v průběhu času doznal vylepšení a zmenšení, na přechod Pyrenejí bychom si ho nevybrali. Pokud potřebujete ušetřit místo v batohu, zřejmě nic kromě skládacích cestovních dripperů nemá smysl.

Aeropress vs jiné alernativy

Aeropress / Dripper. V rámci našeho porovnání jde o dva nejpodobnější způsoby přípravy kávy. Pro oba jsou ideální 100% Arabiky, na dripperu ovšem vyniká lépe světlejší pražení, Aeropress dobře zvládá jak světlé, tak střední pražení. Další rozdíl je v prostoru pro experimentování. U dripperu se musíte dost držet pravidel, co do hrubosti mletí i doby extrakce, velmi také záleží na tom, jak je káva čerstvá. Snadno se vám může stát, že z dripperu vyjde až příliš jemná (vodnatá). Aeropress vám dává v tomto ohledu více prostoru, a to jak v době extrakce, tak hrubostí mletí. Jednoznačnou výhodou je poměrně zaručený výsledek. 

Aeropress / Moka. Kávu z moka konvičky má v oblibě kdejaký Ital, o Češích se tohle říct nedá. Moka káva je totiž hodně výrazná, hutná a silná - obvykle vnímaná jako hořká. Naproti tomu káva připravená v Aeropressu je lehká, jemná a spíše acidní. Pro moku doporučujeme kávy s příměsí Robusty, lze ale použít i 100% Arabiky. Pro Aeropress bychom si směs s robustou nevybrali, vyniknou v něm spíše čisté jednodruhové Arabiky.

Aeropress / French press. Obě tyto přípravy mají podobný princip, výsledek je ale odlišný. Teoreticky také french press umožňuje hrát si s dobou extrakce a do určité míry s hrubostí mletí. Hlavní rozdíl je nicméně v tom, že v Aerorpessu kávu stlačujete pod tlakem přes velmi jemný filtr, káva je tak daleko delikátnější a téměř zcela bez sedliny. Toho u french pressu nedocílíte. U Aeropressu se vám taky prakticky nemůže stát, že byste kávu nechali louhovat příliš dlouho, což je bohužel něco, co při používání french pressu vídáme poměrně často. Mnoho lidí kávu po protlačení ve french pressu nepřelívá a sedlina se dál extrahuje do finálního nápoje.

Příprava kávy v Aeropressu

Kávu v Aeropressu si můžete připravit dvěma způsoby. Klasicky a obráceně. Jestli je jeden nebo druhý způsob lepší, záleží na osobních preferencích. S klasickým připravíte najednou více kávy, ten obrácený umožňuje přesně ovlivnit dobu extrakce.

Nejčastěji se používá 15 až 20 g namleté kávy na zhruba 250 ml horké vody (93 až 95°C). Hrubost namletí kávy je jako zrnka písku. Určitě vám doporučíme s hrubostí mletí pro Aeropress experimentovat. Je-li káva příliš slabá (má slabé tělo), zkuste ji namlet jemněji. Je-li káva naopak příliš hořká a výrazná, melte naopak hruběji.

Pokud nemáte váhu ani teploměr, lze vše měřit od oka - na 2 lžíce kávy budete potřebovat velký hrnek vody, která prošla varem a zhruba necelé 2 minuty chladla.

Příprava klasicky

  • Vložte filtr do sítka a zašroubujte
  • Papírový filtr propláchněte horkou vodou (nerezový nemusíte)
  • Aeropress položte sítkem na hrnek
  • Nasypete požadované množství kávy 
  • Zalijete kávu horkou vodou (93 - 95 °C)
  • Káva začíná protékat (v závislosti na hrubosti mletí to může trvat až 1 minutu)
  • Vsuňte píst a stlačte (pokud to nejde hladce, navlhčete ho)

Pokud potřebujete větší objem kávy na jeden zátah, je klasická metoda jediný způsob, jak to udělat. Stačí přidat větší gramáž mleté kávy a zvýšit množství vody. Jen nesmíte zapomenout dát pod Aeropress místo hrnku servírovací konvičku :-)  

Aeropress_3 Aeropress_12 Aeropress_13  

Aeropress_14 Aeropress_15 Aeropress_16

Příprava obráceně

  • Vložte píst do Aeropressu a postavte ho vzhůru nohama
  • Vsypejte kávu a zalijte horkou vodou (ne po okraj)
  • Promíchejte, dolijte vodou a opět promíchejte
  • Nechte extrahovat (jak dlouho záleží na hrubosti mletí, dovolte si experimentovat)
  • Našroubujte sítko s filtrem (papírový filtr předem prolijte vodou)
  • Otočte na hrnek a stlačte

U obrácené metody přesně ovlivňujete čas extrakce kávy. Množství výsledné kávy je vždy omezené objemem Aeropressu. Vyzkoušejte, jaká doba louhování vám bude v kombinaci s určitou hrubostí mletí a teplotou vody vyhovovat. Může se lišit podle různých druhů káv.

Aeropress_5 Aeropress_6 Aeropress_7 

Aeropress_20 Aeropress_8 Aeropress_9

Nejlepší káva pro Aeropress?

Pro Aeropress se hodí zejména jednodruhové Arabiky. Výběr je poměrně široký. Záleží, co máte rádi - obecně střední pražení bývá více do hořka, káva světleji pražená odhalí květinovější a ovocnější tóny. Kávu pro Aeropress doporučujeme umlít vždy těsně před zalitím, vydá vám tak své maximum.

Inspirujte se u šampionů

Neexistuje jeden jediný a správný postup, jak kávu v Aeropressu připravit. V přípravě kávy v Aeropressu se dokonce pořádá mistrovství. Jde o velmi zajímavou akci s ještě zajímavější komunitou okolo. Nechte se inspirovat hvězdnými recepty na World Aeropress Champ.