Aeropress: kovový nebo papírový filtr?

Když si koupíte Aeropress, standardně vám přijde v balení 300 papírových filtrů. První várka obvykle vydrží notnou chvíli, ale pokud si kávu v Aeropressu připravujete často, přecijenom jednou dojdou. Alternativou k papírovým filtrům jsou filtry kovové, které při správné péči vydrží roky. Na trhu najdete několik různých druhů, na KAVA.CZ jsme dali přednost značce Able, která nabízí dva typy kovových filtrů pro Aeropress STANDARD a FINE. Proč byste si měli vyzkoušet kovové filtry a jsou opravdu lepší než papírové?

Papírový filtr

To je klasika. Mnozí říkají, že odfiltruje jemné sedimenty kávy lépe, než kovový filtr. Na druhou stranu ho zase musíte dobře propláchnout, jinak v kávě ucítíte specifickou chuť papíru. U papírového filtru jako největší nevýhodu vidíme neskladnost. Když jedete někam na delší dobu, filtry se sice nepronesou, ale nějaké to místo zaberou. Pak už jen záleží na tom kolik kávy vypijete. A ano, jsou i tací, kteří papírový filtr po použití propláchnou, nechají uschnout a použijí znovu. 
able-disks

Kovový filtr

Já ho objevila před lety při mém pobytu ve Švýcarsku. Pro sebe jsem si pořídila hrubší sítko s označením STANDARD. To je velmi podobné hustotou dírek papírovému filtru. Oproti tomu je filtr FINE jemnější, má o 30 % větší hustotu dírek a je proto třeba stlačovat Aeropress trochu jemněji, než jste třeba zvyklí u papírových filtrů. To také znamená, že propustí méně sedimentů, ale stále propustí tolik ceněné kávové oleje.

Co na to profíci?

Tisíc lidí, tisíc chutí. Je ale zajímavé podívat se jaké postupy při použití Aeropressu volí baristé na soutěžích. Někteří používají jen papírové filtry, někteří dokonce dva, jiní kombinují papír a kov. A pozor, někteří proplachují teplou vodou a někteří studenou.

Recepty a metodiku můžete vidět na stránce Word Aeropress Championship.

Pro inspiraci se podívejte se na video: 

Takže? 

Záleží na vás, jaký filtr si vyberete. Já osobně dávám přednost kovovému. Hlavně proto, že je skladný, potřebuji jen jeden, nemusím ho proplachovat a moc se mi líbí, že po mně zůstane jen lógr jako odpad, který doma přidávám samozřejmě do kompostéru.

Pokud už kovový filtr máte, rádi na KAVA.CZ uslyšíme, jak jste s ním spokojení, zda vnímáte rozdíl oproti papírovému a vůbec, jaké jsou obecně vaše zkušenosti s přípravou kávy v Aeropressu. Podělte se s námi - napsat nám můžete na objednavky@kava.cz nebo přímo do komentáře u produktu Aeropress.